Profesyonel Restoran Menüleri için Fikirler - Focus Professional
Focus

Blog

Profesyonel Restoran Menüleri için Fikirler

Profesyonel Restoran Menüleri için Fikirler

31.10.2017 06:10 pm

İçeriği iyi düzenlenmiş restoran menüleri, kesinlikle yeni müşteriler kazandırır ve bunlar restoranınızın en iyi elçileri olabilir.

Başarılı restoran işletmecileri klasik menü sunmazlar, çünkü bunlar sadece “yeterli”dir, fakat kâr getirmezler.

Menüler başarılı bir tanıtım aracı olmalıdır ve iyi reklam yapmalıdır. Bunun için temel gereksinimleri karşılamaları gerekir. Bunun anlamı mevsime uygun, görsel açıdan güzel, seçkin, net, çeşitli olmalıdır, belirli bir müşteri gurubuna yönelik olmalıdır ve mutlaka inandırıcı olmalıdır.

Bu “sessiz satış temsilcileri” kendi kendine ortaya çıkmaz, stratejik planlanmaları gerekir. İyi menüler belirli müşteri grupları, örneğin parası çok ve parası sınırlı müşteriler için tasarlanmalıdır. Menüler pazarlama aracı olarak kullanıldıklarında ve görüldüklerinde müşteri trafiğinizi bir sezonda arttırabilir ve ek müşteriler çekebilir.

1. Menülerin dört düzeyi

Menü ilk olarak restoranın sunduğu yemeklerin ve fiyatların listesidir.  Fakat bunun da ötesinde büyük bir pazarlama işlevine sahiptir.

Müşterinin restoran hakkında bilmesi gereken tüm bilgiler, menüde bulunmalıdır.

Müşterilerin yaklaşık %90’ı restorana geldiklerinde ne yemek yiyeceklerini bilmediği için ve %85’i ortalama 5 dakika harcayarak menüyü dikkatle incelediği için menünün duygusal ve etkin düzeye kullanıldığını söyleyebiliriz.

Restoranınız için yeni bir menü hazırlarken onun satış temsilcisi, ek satıcı, satış danışmanı, satış tanıtımcısı ve eğlenceli renkli not defteri görevleri dikkate alınmalıdır.  Merak uyandırmalı, gurmeleri ikna etmeli, yemek dileklerini gerçekleştirmelidir. Restoran menüsü için yeni fikirler geliştirirken tüm bu unsurlar dikkate alınmalıdır.

Menüler ayrıca çeşitli etkinlikler için salon kiralama, ikram hizmetleri, restoranda düzenlenebilecek seminerler ve kurslar, özel satış programları gibi ekstra teklifleri ve fırsatları da müşterilerinize bildirebilir. İnternet sitenizin ve Facebook sayfanızın linkini ve QR kod numarasını belirtmelidir, gazetelerde ve ağırlama sitelerinde yayınlanan makaleleri ve yorumları içerebilir, özel teklifler içeren ilanlar içerebilir.

 

 

2. Restoran menüsündeki ilanlar

Tüm menülerde popüler yemekleri ve “kâr payı az” yemekleri gösteren ilanlar bulunmaktadır. Bu ilanlar yemek satmakta çok etkilidir ve genelde popüler standart yemekleri tanıtmaktadır.

Dikkatli incelerseniz, menüde gösterilen yemeklerin %20’sinin restoranın gelirinin %80’ini oluşturduğu ortaya çıkar. Başarılı restoran işleticileri, hangi yemeklerin “yıldız” olarak gösterilmesi gerektiğini bilmektedir.  Bunlar restorana en çok gelir getiren yemeklerdir.

Bir yemek nasıl yıldız yapılabilir? Bunun için o yemeği ön plana çıkarmalısınız.

Müşteriler, restoranınızın benzersiz yönlerini saptayabilmelidir. Örnek olarak restoranınızda şekli ve tadı benzersiz bir yemek varsa ve şehrin o semtinde başka bir restoranda bulunmuyorsa, bu hedefe ulaşırsınız. Bu durumda fiyatı arttırmanız bile mümkündür.

Altın kuralı yerine getirin: Menüdeki yıldız yemekler, içki menüsündeki yıldızlarla eşlenmelidir.

3. İyi menünün yapısı

Menü tasarlarken yapılacak ilk iş:

Önce menüye konulacak yemekleri belirleyin;

sonra ilgili metni hazırlayın;

son alarak menüyü tasarlayın.

Aşağıdaki önemli unsurlar dikkate alınmalıdır:

Menünün sağ tarafında gösterilen yemekler, sol tarafına gösterilenlerden daima daha çok satılır.

Metinde her yemeğin özelliği vurgulanmalıdır.

Genelde sipariş edilen yemekler, menünün başına ve sonuna konulmalıdır.

Bu nedenle yıldız yemeklerin menüde nereye ve nasıl yerleştirilmesi gerektiği bellidir. Kâr payı düşük yemekler menünün sol tarafında gösterilmelidir.

4. Menünün içeriği çok dikkatle seçilmelidir. 

Menüde az sayıda yemek gösterilmesi hata değildir, tersine kalite göstergesidir.  Menüde çok sayıda yemek gösterilmesi müşteri sayısını arttırmaz, üstelik müşterilerin kafasını karıştırır. Restoranınızın net bir profili varsa bu sektörde iyi bir konumu var demektir ve menüsü az sayıda yemek içerebilir.  Bu sayede yemekler daima aynı benzersiz lezzeti içerir ve restoranınızı öne çıkarır.

 

5. Menü fikirleri ve tasarımı

Menünün formatı, içeriğine göre belirlenir, içeriği formata göre belirlenmemelidir. Fakat menünün etkisini belirleyen unsur kesinlikle formatıdır.  Bu nedenle aşağıda açıklanan restoran menüsü tasarım fikirlerini dikkatle okuyun. Menüler pazarlama reklamlarının parçasıdır. Menü restoranın İnternet sitesi, kartvizitleri, broşürleri, resimleri, sunumları ve tabelalarıyla uyumlu olmalıdır.  Tasarım, renk, font ve logo uyumu, restoranın belirginliği ve imajı için önemlidir.  Standart plastik menüler kesinlikle başarısızdır. Restoranlar aslında keyif satarlar, bu nedenle menüleri keyif duygusu uyandırmalıdır. Menünüzün tasarımında değişiklik yaparken sadece eski menüyü yenisiyle değiştirmekle yetinmeyin. Gerekirse bu fırsattan yararlanarak menünün içeriğini tümüyle değiştirin.

6. Profesyonel menü tasarımı

Restoranınızın menüsü mümkünse profesyonel bir grafik tasarımcı tarafından tasarlanmalıdır, bu mümkün değilse menü şablonları kullanarak kendiniz tasarlayabilirsiniz. Menünün başlığı ve yapıldığı malzeme, restoranınızın türünü ve kalitesini göstermelidir.  El yazısı menüler, restoranının geleneksel olduğunu ve mahalli yemekler sunulduğunu gösterir. Amaçlanan stile bağlı olarak menüde el çizimi resimler ve fotoğraflar bulunabilir, unutmayın ki resimle ve fotoğrafla gösterilen yemekler, restoranın gelirinin %15’e kadar kısmını oluşturabilir. Aynı zamanda unutmamak gerekir ki:

• Menüler okunaklı olmalıdır

• Aydınlatma koşulları yetersizken, okunabilmeli, yaşlılar ve gözü bozuk kişilerce de okunabilmelidir

•Font büyüklüğüne, fonta ve kontrasta dikkat edilmelidir.

7. El ilanları

Restoranın sunduklarını gösteren el ilanları müşterilere verilebilir. Bu el ilanları, gerekli tüm bilgileri içermelidir: duyurular, etkinlik önerileri, kuponlar, reklamlar. El ilanları bir an önce masrafını çıkarması gereken masraflardır.

Teklif içeren el ilanları, insanlara çeşitli yollardan dağıtılabilir, örnek olarak binanın çıkışına konulabilir, posta kutularına atılabilir, vs.  Dünyada çok sayıda vejetaryen,  şeker hastası, bazı gıda maddelerine alerjik ve dini nedenlerle yemek seçen kişi bulunmaktadır.

Özel menüler, ana menüyü tamamlayıcı niteliktedir.   Müşteri grupları için özel menü bulunduran restoranlar daha çok gelir elde eder ve yüksek düzeyde hizmet sundukları için gururlanabilir. Örneğin çocuklar için menü, restoranlar için harika bir fikirdir.

 

8. Menüdeki fiyatlar

Fiyatlar net ve inandırıcı olmalıdır, ilgili yasalara uygun da olmalıdır. Fiyatları belirlerken psikolojik etki dikkate alınmalıdır. 95 veya 99 sent küsuratlı fiyatlar önemsizdir. Fakat fiyatı 50 sent’ten 80 veya 90 sent’e arttırmayanlar zarar eder.

En önemli not: Menü, fiyat listesi değildir. Sadece fiyatları gösteren menüler, iyi menü değildir. Müşteriler yemekleri fiyatına göre seçmemelidir, ne yemek istediklerine göre seçmelidir. En iyi çözüm, yüksek ve düşük fiyatlı yemekleri menüde karışık sırada göstermektir.

9. Menü analizi

Modern tasarımlı menüler, hem müşteri çekmek ve restoranın iş hacmini arttırmak, hem de müşterileri memnun etmek için basit ve hesaplı bir yoldur.

Başarının sırrı:

Düzenli analiz

Menüde değişiklik

Menünüzün güçlü unsurlarını geliştirerek ve zayıf unsurlarını iptal ederek zamanla optimize edin. Menünüze müşteri gözüyle bakarsanız kusurlarını ve hatalarını kolayca görebilirsiniz. Çalışanlarınıza görüşlerini sorun, çünkü müşteriler yemekler ve içecekler hakkındaki soruları onlara sormaktadır. Müşterilerin sordukları sorular ve menüde verilmeyen bilgiler hakkında çalışanlarınızla görüşün. Menülere bakım yapmak gerekir, yani her gün temizlenmeleri, gerekirse onarılmaları, kusurlu veya hasarlı menülerin değiştirilmesi gerekir.

10. Öykü anlatmak

Menü fikirlerinin satışları arttırdığı söylenebilir, satış iletişimini personelin kurduğu da gerçektir. Çalışanlar, menüyü iletişim aracı olarak görmeyi öğrenmelidir.

Mahalli yemekler çok tutulmaktadır, ortaya çıktıkları bölgenin öyküsü de ilginç sayılmaktadır. Müşteriler otantiklik, aile ve geleneğe ilişkin öyküleri takdir etmekte ve saygı duymaktadır – bu öyküler geçmiş ve köken hakkında ek bilgiler vermektedir. Bu sayede menü siparişi motive etmekte, çeşit yelpazesini göstermekte ve restoranın felsefesini ve kimliğini tanıtmaktadır.

Mutfakta yaratıcılık, müşterileri arttırır. Menüde müşterileri arttırabilir.

Müşteri sipariş verdikten sonra menüyü masada bırakırsanız satışlarınız kesinlikle artar. Bunun nedeni, müşterilerin onda dokuzunun yemek seçtikten ve sipariş verdikten sonra menüyü tekrar ellerine almaları ve incelemeye devam etmeleridir.  Bu müşterilerin çoğu ek yemek, içecek veya tatlı sipariş etmektedir.

İyi menü fikirleri, ikramın amacı, personel, restoranın teması gibi farklı türlerde öyküler anlatarak satıcı görevi görmelidir.  Hemen her yemeğin bir öyküsü vardır. Örnek olarak yemeğin kökeni, adı, tarifesini kimin ne zaman icat et