ÇOCUKLARA ÖĞRETEBİLECEĞİNİZ, KİŞİSEL HİJYENLE İLGİLİ OYUNLAR -
Focus

Blog

ÇOCUKLARA ÖĞRETEBİLECEĞİNİZ, KİŞİSEL HİJYENLE İLGİLİ OYUNLAR

ÇOCUKLARA ÖĞRETEBİLECEĞİNİZ, KİŞİSEL HİJYENLE İLGİLİ OYUNLAR

24.06.2019 07:20 pm

Konu kişisel hijyen olunca çocuklar bazen dikkatsiz olabilirler. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), özellikle de hastalığın yıkanmamış eller ve öksürürken ağzın örtülmemesi hızla bulaşabildiği nezle ve grip mevsiminde iyi hijyenin önemine dikkat çekmektedir. Bu nedenle, iyi hijyen okulda ve evde öğretilmelidir. Hijyenin öneminin anlaşılmasını sağlayacak oyunlar oynayarak kişisel hijyeni ilginç hale getirin. İster sınıfta olsun ister evde, çocuklar hijyenin önemini ve düzenli temiz ve sağlıklı kalmanın doğru yollarını öğrenebilirler.

Simli Eller

Bazı çocuklar en iyi olasılıkla ellerini sadece suyun altında kısa bir süre tutarlar. Ancak, CDC tarafından önerildiği şekilde eller en az 15 ila 20 saniye süreyle antibakteriyel sabunla ovulmalıdır. Çocuğunuzun ellerine sim serpin ve onu simi sabun ve suyla yıkamaya teşvik edin. Sim kendiliğinden yapışkan olduğu için ovalanarak çıkarılması 30 saniyeye kadar sürer. Sonra da çocuğunuza, ellerini her yıkadığında tıpkı simlerden kurtulduğu gibi mikroplardan da kurtulması gerektiğini anlatın. Wayne State Üniversitesi pediatri bölümünde yardımcı doçent olan Dr. Lynn C. Smitherman, el yıkamanın mikropların yayılmasını büyük ölçüde azaltabileceğine işaret ediyor.

Mikrop Aktarımı

Çocuklara, mikropların ellerde ve dokundukları şeylerde nasıl yaşayabileceğini göstererek mikropların yayılmasını öğretin. Hapşırıyor gibi yapın ve ellerinizi çıkarılabilir bir boyayla boyayın. Sonra işlerinize devam edin, bir yandan da odadaki çeşitli cisimlere dokunun. Çocuklar mikrop aktarımını göreceklerdir. Bu çalışmadan sonra çocukların sizin yüzünüzden artık mikropların yaşadığı bütün yüzeyleri bulmalarını ve saymalarını sağlayın.

Eşleştirme Oyunu

Çocuklara çeşitli kişisel hijyen araçlarını ve bunların vücudun hangi bölgelerinde kullanılacağını öğreten bir eşleştirme oyunu oluşturabilirsiniz. Bir takım karta sabun, diş fırçası, tırnak makası veya gargara resimleri çizin. Daha sonra elleri, dişleri, tırnakları ve ağzı gösteren başka bir kart takımı oluşturun. Tüm kartları ters çevirin ve çocukların aleti vücut bölgesiyle eşleştirmeye çalışmalarını sağlayın.

İyi Alışkanlık, Kötü Alışkanlık

Pennsylvania Devlet Üniversitesi çocuklarla bu ayırma oyununu oynarken iyi hijyen alışkanlıklarının öneminin anlaşılmasını sağlamanızı öneriyor. Bir kağıda, her gece diş ipi kullanmak, 20 saniye yıkamak veya öksürürken ağzınızı kapatmak gibi 10 iyi hijyen alışkanlığı yazın. 10 diğer kağıda da kötü alışkanlıkları yazın. Tüm kağıt parçalarını katlayın ve bir şapkaya yerleştirin. Çocuklar her seferinde bir tane çekebilir ve bunun iyi bir hijyen alışkanlığı mı yoksa kötü bir hijyen alışkanlığı mı olduğuna karar verebilirler.

Hijyen Sessiz Sineması

Hijyen sessiz sineması oynatarak çocukların hareketleri doğru öğrenmelerini sağlayın. Bir çocuk, diş fırçalama, öksürme veya duş alma gibi bir hijyen eylemi seçsin. Sonra çocuk, konuşmadan bu hijyen alışkanlığını canlandırsın. Diğer çocuklar da hangi eylemin canlandırıldığını tahmin etsin, sonra siz de her bir hijyen alışkanlığını yerine getirmenin doğru yolu hakkında konuşun.