Çocuklarınızın okulda alması gereken 10 hijyen önlemi -
Focus

Blog

Çocuklarınızın okulda alması gereken 10 hijyen önlemi

Çocuklarınızın okulda alması gereken 10 hijyen önlemi

31.10.2017 04:10 pm

Çocuklar büyüklere kıyasla daha çok hastalanır, bunun nedeni kreşte veya okulda diğer çocuklarla yakın temasta olmaları ve mikropların kolayca geçmesidir.

Ne yazık ki çocukların çoğu kişisel hijyenin yeterince bilincinde değildir, bu nedenle hastalanma riski artmaktadır.

Hijyen sadece el yıkamakla sınırlı değildir.  Okullarda hijyen önlemlerinin gösterilebileceği bir yer kurulabilir ve el yıkama gibi alışkanlıklar çocuklara küçük yaşta aşılanabilir.

Çocukların okulda alabileceği basit hijyen önlemleri hakkında aşağıdaki bilgiler faydalı olabilir;

1. ADIM: HİJYENİ EĞLENCELİ VE HEYECANLI HALE GETİRMEK

Çocuklar hijyen alışkanlığını genelde hijyen önlemlerini alırken eğlenirlerse kazanırlar. Ders programına etkinlikler ekleyerek ve okul içi yarışmalar düzenleyerek hijyenin önemi eğlenceli ve heyecanlı bir ortamda öğretilebilir.

2. ADIM: EL YIKAMA MUTLAKA GEREKLİDİR

El yıkama, iyi hijyenin vazgeçilmez parçasıdır. Açık havada oyun oynadıktan veya hayvanların ya da hasta çocukların yakınında bulunduktan sonra mikrop kapmayı önlemek için çocuklara özellikle de tuvalete gittikten sonra ellerini antiseptik temizlik ürünüyle iyice yıkamaları ve ovmaları mutlaka öğretilmelidir. Elleri kurularken de en hijyenik yöntem olan tek kullanımlık kağıt havlular tercih edilmelidir.

3. ADIM: TIRNAK BAKIMI

Tırnaklar, bakterilerin büyümesi için ideal bir ortamdır. Çocukların tırnaklarında yaşayan mikroplar kolayca gözlerine, burunlarına ve ağızlarına aktarılabilir. Çocukların tırnaklarını haftada bir kesmeleri sağlanmalıdır.

4. ADIM: AĞIZ SAĞLIĞI

Dişleri fırçalamak ve diş ipliğiyle temizlemek, öğrenilmesi gereken bir vasıftır ve sadece pratik yaparak geliştirilebilir. Söz konusu ağız hijyeninin çocuklara küçük yaşta aşılanması gerekmektedir.

 

5. ADIM: MENDİL EN İYİ ARKADAŞTIR

Mendil, çocuğun en iyi arkadaşı olmalıdır. Çocuklara öksürürken ve hapşırırken ağızlarını ve yüzlerini en hijyenik yöntem olan kağıt mendille kapatmaları öğretilmelidir.

6. ADIM: OYUN ODASINDAKİ OYUNCAKLARIN TEMİZ TUTULMASI

Çocukların favori içi doldurulmuş oyuncakları veya battaniyeleri mikrop taşıyabilir. Bunlar diğer oyuncaklarla birlikte düzenli aralıklarla yıkanmalıdır.

7. ADIM: SINIFTAKİ EŞYALARIN TEMİZLENMESİ

Öğrenme ve öğretme ortamının mikropsuz olmasını sağlamak için sınıftaki eşyalar düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Sınıflar her gün elektrikli süpürgeyle ve paspasla temizlenmelidir.

8. ADIM: AYAK HİJYENİ

Terli ayaklarda mantar enfeksiyonu meydana gelebilir. Ayakların hava alması için deri ve bez ayakkabılar, sentetik değil pamuklu çorapla giyilmelidir.

9. HASTALIK:

Çocuklar sadece yeterince sağlıklı iseler okula gönderilmelidir. Bu sayede hastalık bulaşması riski de azalmaktadır.

10. KÖTÜ ALIŞKANLIKLARA SON VERİLMESİ

Çocuklara iyi hijyenin önemi anlatılmalıdır. Mikroplar gözle görülmediği halde havada bulunabilecekleri ve hastalığa yol açabilecekleri anlatılmalıdır.