İş Yerinde Pozitif Atmosfer Nasıl Yaratılır? -
Focus

Blog

İş Yerinde Pozitif Atmosfer Nasıl Yaratılır?

İş Yerinde Pozitif Atmosfer Nasıl Yaratılır?

01.06.2018 02:40 pm

Gergin bir ortam kolayca verimsiz sonuçlara yol açabilir. İşyerinde olumluluk ve kalite artışı gerektiği kanısında iseniz üzerinde çalışmaya başlamanız gerekir. Hayatından memnun olmayan çalışanlar, uygun bir ortam bulunmadığı takdirde ait olma duygusuna sahip olmazlar; fakat sattığınız ürünleri/hizmetleri yaratanlarda onlardır. Kısacası, hayatından memnun olmayan çalışanlar eşittir olumlu sonuçların azalması ve bu nedenle kârınızın düşmesi.

Mutlu çalışanların verimliliği

İşyerinde olumlu bir ortam oluşturmanın çeşitli yolları vardır. Birincisi, çalışanlarınızla arkadaş olun. Sizi liderleri kabul etmeli ve sizi içlerinden gelerek takip etmelidirler. Saygı görmek için çok uğraşırsanız hiç kimsenin sevmediği korkutucu bir amir olursunuz. Korku, anlamlı ilişkilerde hiçbir zaman niteliksel bir temel olmamıştır, bu nedenle hırçın görünmemeye dikkat edin.

İkincisi, aşağıdaki listeyi inceleyin ve yeni kavramlardan bazılarını uygulamayı deneyin. Alacağınız olumlu geri besleme şaşırtıcı ölçüde çok olabilir!

Çalışanlarınıza motivasyon kazandırın ve fırsatlar verin

Çalışanlarınıza motivasyon kazandırmak için:

Duruma göre yaptıkları işleri takdir edin, “Tebrikler!” deyin.

İşlerinizde onlara yeterince güvendiğinizi gösterin, onlara zor işler verin ve onları düzenli olarak kontrol etmeyi bırakın; kendilerini göstermeleri için fırsat verin!

Çalışanlarınızla bire bir konuşun, onlardan neler beklediğinizi açıklayın, asla değerlerinin bilinmediği duygusuna kapılmalarına yol açmayın, özellikle de çevrede başkaları varken. İşyerinde herkes saygı görmeyi hak etmektedir.

Önemli projeleri yönetmelerine izin verin ve bunu takdir edin. Aksilik olursa  öfkelenmeyin, konuyu sakince ele alın ve düzeltmeleri için yardım edin.

Çalışanlarınıza vasıflarını geliştirme fırsatı vermeniz de gerekir, bu nedenle aşağıda açıklanan önerileri dikkate alın:

Kendini geliştirmek ya da gelecekte yönetici olmak isteyen çalışanların kariyer geliştirme atölyelerine gitmesini sağlayın.

Çalışanlarınızı yol gösterme programlarına gönderin, stajyerlere veya iş başvurusu yapan yeni çalışanlara yol göstermeleri için fırsat verin.

Çalışanlarınızın elektronik ortamda meslek geliştirme programlarına katılmalarına izin verin, yeni nitelikler veya daha iyi vasıflar kazanmalarına yardım edecek kurslar bulun.

Taleplerinizi net şekilde bildirin

Essays Scholar Advisor danışmanlık firması müdürü Clara Kent görüşünü paylaştı: “İnsanlara taleplerinizi ayrıntılı açıklamazsanız taleplerinizi bilmelerini bekleyemezsiniz. Yönetici olarak astlarınızdan eyleme geçmelerini isterken net, kesin ve konuya odaklı açıklama yapın.”

İş dağıtımı yapmadan önce kendinize aşağıdaki soruları sorun:

Bu proje için nihai hedeflerim neler?

Bu işten ne bekliyorum?

Bu görevi neden bu belirli kişiye veriyorum? Şirkette bu görevi daha verimli yerine getirebilecek başka biri var mı?

Bu projede görev alacak kişiler hangi vasıflara sahip olmalı?

Bu projenin sona erme tarihi ne? Yeterli sayıda çalışan tayin ettim mi? Zamanında bitirebilecekler mi?

Verdiğim talimatlar net mi?

İş dağıtımı yapmadan önce bu soruları dikkate alın ve üzerlerinde düşünün. Akıllıca düşünme, verimli sonuçlar getirir.

Geri besleme yapın

Çalışanlarınızın sonuçlarını iyileştirmek için onlara hem olumlu hem de olumsuz geri besleme yapmanız gerekir.  Tavsiyede bulunurken sandviç yöntemini uygulayabilirsiniz: önce övün, sonra yaptığı işlerin olumsuz yönünü vurgulayın, sonra tekrar övün. Sandviç yöntemi çalışanların takdir edildiklerini anlamasını ve daha iyi performans göstermeleri gerektiğinin bilincine varmasını sağlamaktadır.

Geri besleme yaparken:

Duygulara değil gerçeklere odaklanın. Çalışanlar hiçbir durumda şahsına alınmamalıdır.

Sakin olun, fakat taleplerinizi açıklayın ve net olun. Doğru zamanda doğru sözcükleri seçin.

Dürüst ve açık sözlü olun. Çalışanlarınız çekinmeden konuya giren müdürleri takdir etmektedir.

Onları dinleyin, geri beslemeyi siz yapıyorsanız bile sonra verecekleri yanıtı dinleyin. Konuşmalarına izin verin.

Probleme değil çözüme odaklanın. “Çalışmanızı geliştirmeniz gerekiyor, çünkü en iyi sonuçları elde edemiyorsunuz” demek yerine “Çalışmanızı geliştirmek için neler yapabileceğimize bakalım” demek daha etkin bir stratejidir.

Kapınızı daima açık tutun

Çalışanlar için açık kapı politikası: Çalışanlarınıza onları dinlemeye her zaman hazır olduğunuzu bildirin. Ne zaman bir sorun çıksa size gelebilmeleri gerekir.  Onları güler yüzle karşılamanız da gerekir. İyi bir ilişki, harika iletişim demektir.

Onlara görüşlerini anlatmaları, tavsiyelerde bulunmaları ve şirketin önemli kararlarında katkıları olmaları için fırsat verin. Kendilerini önemli hissederlerse sonuçlar düşündüğünüzden çok daha çabuk iyileşir.

Uygun eğitim verin

Çalışanlarınızın elde ettikleri sonuçları ve verimlerini arttırmak için uygun eğitim vermeni gerekir. Aşağıda açıklanan sonuçları elde eden yeni eğitim programlarına yatırım yapın:

Çalışanların iş kalitesini arttırmak

Ağa katılma fırsatı vererek şirkete yeni müşteriler kazandırmalarını sağlamak

Yurt dışı pazarlarınızı büyütmek

İş hacminizi stratejiyle büyütmenize yardım etmek

Bazı yaygın eğitim yöntemleri

Seminerler

Koçluk

Teknoloji ağırlıklı eğitim veya elektronik ortamda eğitim

Rol oynama

Simülasyon

İşbaşında eğitim

Yeni yönetim programları

Ödül verin

“Tebrikler” demek her zaman yeterli değildir. Çalışanlarınıza ödül vererek takdir edildiklerini hissetmelerini sağlayın. İşte bazı öneriler:

Onları öğle yemeğine götürün, iş konulu konuşmaları azaltın, daha iyi tanıyın, görüşlerine gerçekten önem verin.

Gönüllü olma fırsatları: Gönüllü olmaları ve yeni bir şey öğrenmeleri için fırsat verin.

Özel bir “Ödül” toplantısı düzenleyin, bir saat süren bu toplantıda yaptıkları işleri ve şirkete katkılarını takdir edin; “teşekkür ederim” demek çok anlamlı olabilir.

Büyük sonuçlar alınırsa izin verin: çalışanlarınızdan biri olağandışı sonuçlar elde ederse Cuma günü izin verin. Ailesi ile kutlama yapmasına izin verin.

Serbest çalışma günü: Çalışanlarınızdan biri çok yorgunsa ilgi gösterin ve bir gün evde çalışmasına izin verin. İşleri belirli bir saate kadar göndermesini isteyin, fakat evde pijamayla çalışmasına izin verin!

Sonuç

Çalışanlarınıza takdir edildiklerini ve önem verildiklerini hissettirmenin pek çok yolu vardır. Tek yapmanız gereken bu yolları bulmaktır. İşyerinde olumlu bir atmosfer oluşturmak, alışanlarınızın verimi ve etkinliği için çok önemlidir, bu nedenle doğru zamanda oluşturmalısınız.

New Call-to-action Hareketi

Jack White: Jack White hayata en alt basamaktan başladı, zamanla yükselerek harika bir yazar oldu. Halen Essays Scholar Advisor danışmanlık firmasının halkla ilişkiler bölümünde çalışmaktadır. Başarısının gelecekte de sürmesini ümit ediyor.

Jack White  / 25 Nisan 2018