OFİS ALANINIZI HİJYENİK TUTMANIN 5 YOLU -
Focus

Blog

OFİS ALANINIZI HİJYENİK TUTMANIN 5 YOLU

OFİS ALANINIZI HİJYENİK TUTMANIN 5 YOLU

24.06.2019 07:32 pm

Ofis alanınızı hijyenik tutmanın yollarını mı arıyorsunuz? İşte size ofis ekipmanınızı temiz ve mikropsuz tutmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları ve alışkanlıklar.

Bloğumuza aboneyseniz, hijyen konusunda tutkulu olduğumuzu bileceksiniz. Çoğu için hijyen, sağlıklı ve üretken olmakla ilgilidir, ancak elbette işyeri mikroplarını ailenize götürmek istemezsiniz.

1. El yıkama alışkanlığı kazanın

Ellerinizi düzenli olarak yıkasanız da, iş arkadaşlarınızın da bunun yaptığının garantisi yoktur. Çapraz bulaşmanın bir işyerinde gerçek bir endişe kaynağı olduğu açıkça görülmektedir. İş arkadaşlarınızı el yıkamanın önemi ve çapraz bulaşmanın etkisi konusunda eğitmeniz önemlidir.

2. Ofisteki sıcak noktaları düzenli olarak temizleyin

“Ofisinizin hijyenik olmayan köşeleri,” ofisteki mikrop sıcak noktaları hakkında detaylı bilgi vermektedir. Bu sıcak noktalar arasında kapı kolları, ofis yazıcısı, ortak ekipmanlar, masanız ve mutfak su ısıtıcınız bulunur. Temizlikçilerinizi bu yüzeylerin nasıl temizleneceği ve sterilize edileceği konusunda eğitmeniz önemlidir. Bu ekipmanların temiz tutulmasının zor olması nedeniyle, bilgisayar ekipmanlarını, telefonları ve yazıcıları sterilize etmek için her ay veya altı ayda bir hijyen şirketinden hizmet almanız önerilir.

3. Hava akımının iyi olduğundan emin olun

Hava kalitesi ofis ortamımızda değerini yeterince bilmediğimiz bir şeydir. Fark etmediğimiz şey, düşük hava kalitesinin yorgunluğa yol açtığı ve havadaki mikropları alma riskinizi arttırdığıdır. Bu risklerin her ikisi de hastalığa yol açabilir ve verimliliği olumsuz yönde etkileyebilir. Hava kalitesini iyileştirmek için pencere açmayı ve ofis bitkileri bulundurmayı unutmayın.

4. Mutfak alanınızı temiz tutun

Genelde ortak mutfakların bulunduğu ofislerde, hareketlerimizin başkalarını nasıl etkilediğinin farkında olmalıyız. Bu, işiniz bittikten sonra ortalığı toparlamanız ve iş arkadaşınızın muhteşem öğle yemeğine ortak olma konusunda kendinize hakim olmanızla sınırlı değildir; işyerinde mikropların yayılmasına yol açabilecek alışkanlıklara dikkat etmeniz gerekir.

5. Ofisinizdeki su soğutucularının bakımlarının doğru şekilde yapılmasını sağlayın

Su soğutucusu ünitesinin, musluğun ve deponun düzenli olarak temizlenmesi ve sterilize edilmesi önemlidir.

Bu hızlı hatırlatmanın ofis ortamınızda hijyeni korumak için size ilham verdiğini ümit ediyoruz.