PAKET SERVİS İŞİNDE BULAŞMAYI ENGELLEMENİN YOLLARI NELER? HİJYEN İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİ? -
Focus

Blog

PAKET SERVİS İŞİNDE BULAŞMAYI ENGELLEMENİN YOLLARI NELER? HİJYEN İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİ?

PAKET SERVİS İŞİNDE BULAŞMAYI ENGELLEMENİN YOLLARI NELER? HİJYEN İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİ?

22.05.2020 09:49 am

Üretim, paketleme ve dağıtım aşamasında, aynı paket birden fazla kişi veya yüzey ile temas halinde olabiliyor. Durum böyle olunca hem işletmelerin hem de tüketicilerin hijyen konusunda daha sıkı önlemler alması gerekiyor.

Koronavirüs pandemisi sırasında sosyal mesafe ve evde izolasyon alışkanlıkları, gittikçe alışılan bir norm haline geliyor. Kişilerin kendilerini çevreden izole etmesi virüs yayılımının önlenebilmesi açısından hayati önem arz ediyor. Ancak dışarıdan gelen kargoların veya paket servislerin ne kadar steril olduğu yönünde net bir fikir birliği bulunmuyor. Üretim, paketleme ve dağıtım aşamasında, aynı paket birden fazla kişi veya yüzey ile temas halinde olabiliyor. Durum böyle olunca hem işletmelerin hem de tüketicilerin hijyen konusunda daha sıkı önlemler alması gerekiyor.

Koronavirüs Yüzeylerde Ne Kadar Süre Yaşar?

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından gerçekleştirilen çalışmalar, koronavirüsün kâğıt ve karton gibi yüzeylerde yaklaşık bir gün, çelik ve plastik benzeri yüzeylerde ise üç güne kadar tutunabileceğini gösteriyor. Elde edilen veriler, koronavirüsün kapı kolu ve tezgâh benzeri plastik veya metal içerikli yüzeylerde uzun süre kalabileceğini de ispatlıyor. Ayrıca konuşma, hapşırma ve öksürme eylemlerinden sonra açığa çıkan ince damlacıklar, havada birkaç saat boyunca asılı kalabiliyor. Elleri sabunla yıkamak ve temel hijyen kurallarına uymak, koronavirüsün yüzeysel temasla bulaşma riskini azaltmak için en ideal önlemler. Araştırmalar, %60 veya %70 çözeltili alkol içeriğinin virüsü 1 dakika gibi kısa bir sürede etkisiz hale getirilebileceğini de gösteriyor.

Hazır Gıda ve Paket Servis İşinde Çalışanlar Ne Tarz Önlemler Almalıdır?

Tüm alanlarda olduğu gibi hazır gıda, market ve paket servis sektörlerinde de sosyal mesafe, bireysel hijyen ve maske kullanımına uyum göstermek büyük önem taşıyor. Çalışma ortamında bulunan tezgâh, dolap, lavabo veya mutfak malzemeleri gibi araç ve gereçlerin düzenli olarak sterilize edilmesi gerekiyor. Bu süreçte çalışanların da maske, bone, önlük ve eldiven gibi hijyen ürünlerini eksiksiz olarak kullanması hem kendi sağlıkları hem de müşteri güvenliği açısından oldukça önemli.

İşletmelerde Tuvalet Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Harvard Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir çalışmada, Kovid (Covid) ailesine mensup virüslere insan dışkısında da rastlanabildiğine dair bulgular yer alıyor. Bu durum, el yıkama alışkanlıklarını ve tuvalet hijyenini bugünlerde daha da önemli hale getiriyor. Gıda sektöründe çalışan işletmelerin profesyonel el dezenfektanı, içten çekmeli tuvalet kâğıdı, temassız sabunluk ve kâğıt havlu dispenseri gibi hijyen ürünlerine sahip olması, bireysel hijyeni en üst seviyeye taşıyarak olası tehlikeleri de en aza indiriyor.

Paket Servislerin Hijyeni Önemli mi?

Hijyen belgesine sahip işletmeler, yukarıda belirtilen hijyen kurallarına büyük oranda özen gösteriyor. Ayrıca yeni tip koronavirüsün gıda ile bulaşabildiğine dair net bir bilimsel çalışma da bulunmuyor. Ancak, sipariş verdiğiniz yemeği hazırlayan, paketleyen ve taşıyan farklı kişiler olduğu için servis edilen pakete birden fazla temas söz konusu olabiliyor. İşinizi garantiye almak için siparişinizi teslim aldıktan sonra ambalaj poşetlerini ve kağıtlarını hızla gıdadan uzaklaştırabilir ve ellerinizi farklı bir yüzeye temas ettirmeden bol sabunla 30 saniye kadar yıkayabilirsiniz.