Popüler Trend Glutensiz Menüler -
Focus

Blog

Popüler Trend Glutensiz Menüler

Popüler Trend Glutensiz Menüler

04.04.2019 02:11 pm

Glutensiz diyetler, glutensiz beslenme düzeni hatta restoranlardaki menülere kadar giren glütensiz seçenekleri son yılların en popüler trendlerinden. Kuşkusuz, bunun sebebi ise sağlıklı yaşama olan ilginin artması ve gluten proteininin özellikle bazı hastalıklara neden olduğunu ortaya çıkaran araştırma sonuçları olarak gösterilebilir.

Gluten nedir?

Gluten tahıllarda bulunan bir çeşit proteine verilen tanımdır. Özellikle çölyak hastalarının, hastalıkları ile ilk tanıştıkları andan hayatlarının geri kalanı boyunca unutamayacakları bu protein isal, şiddetli karın ağrısı, kusma, yorgunluk, ağız ve ciltlerde dermatit oluşumu gibi bir çok rahatsız edici şikayete ve soruna yol açmaktadır. Ayrıca daha hassas çölyak hastalarında daha ciddi ve endişe verici sonuçlarla da karşılaşmak mümkün olabiliyor.

Bir diğer grupta ise Gluten hassasiyeti olan ve gluten içeriği olan yemeklerle şişkinlik, kabız gibi kısa süreli sorunları yaşayan hasta grubu bulunmaktadır.

Beslenmeye ve Menülere Etkisi

Glutene hassasiyeti olan ve özellikle çölyak hastaları beslenme düzenlerini oldukça sıkı tutmaktadırlar. Bu hassasiyeti fıstık alerjisi gibi düşünürsek, yemeklerine dahil olacak bir tahıl ürünü dahi onları istemedikleri sonuçlarla baş başa bırakacaktır. Bu nedenle restaurant ve cafe işletmelerinde yemek yemedikleri gibi dışarıda bir şeyler yemeleri gerektiğinde ise özellikle menülerinde glutensiz seçenekleri olan restaurant ve cafe işletmelerini sıklıkla tercih etmektedirler.

Bu nedenle batılı ülkelerde sıkça restaurant menülerine yerleşen bu seçenek, sağlıklı yaşam trendi ile artık hem restaurantların hem de cafelerin tercih edilmelerinde hayli önemli bir durum oluşturmaktadır.

Menülerde Glutensiz Seçeneği Nasıl Yaratılır?

Glutensiz seçeneği için aslında çok temel bir yemek içeriği girdisi olan beyaz un ve benzeri tahıllar yerine pirinç unu, kara buğday unu (%100 Kara buğday olmalı), Kino Unu ve Amaranth kullanılabilir. Ayrıca hamursuz tarifler için de kuru baklagiller, taze ya da kuru sebze/meyveler, yumurta, beyaz/kırmızı/balık etleri, süt ve süt ürünleri kullanılabilir.

Yasaklı listesi ise hayli kabarık:

Ekmek, Un, Çavdar, Buğday, Yulaf ve bu ürünlerle yapılmış herhangi bir yiyecek glutenli olarak kabul edilir ve glutensiz bir menü seçeneğinde asla olmamalıdır.

Örneğin;

Makarna, Bulgur,

Kek ve pastalar,

Poğaça ve börekler,

Hazır Salça ve Ketçap,

Kuskus, Erişte, Tarhana,

Kurabiye ve Büskiviler,

Çikolata ve Pudingler,

İrmik,

Hazır Çorbalar,

Sucuk, Pastırma, Sosis ve salamlar,

Malt alkollü ve alkolsüz içecekler.