Yemek Yediğiniz Restoranın Temiz Olduğu Nereden Anlaşılır? -
Focus

Blog

Yemek Yediğiniz Restoranın Temiz Olduğu Nereden Anlaşılır?

Yemek Yediğiniz Restoranın Temiz Olduğu Nereden Anlaşılır?

23.07.2018 06:55 pm

BBC’nin yaptığı bir araştırmada, çok ünlü bir hazır yemek restoran zincirinin bir şubesinde servis yapılan buzların içinde eser miktarda dışkı bulundu. Rob Unsworth bu yazısında İngiltere’de restoranların çoğu temizlik puanlarını teşhir etmediği için yemek zehirlenmesi riskinin bulunmadığını nasıl anlayabileceğimizi inceliyor.

Bir restorana veya büfeye girdiğinizde kapıda veya pencerede yemek temizlik puanını gösteren parlak yeşil renkli bir kart görebilirsiniz.

Bu kartlar, içeride standartların yerine getirilip getirilmediğini anlamanın çok faydalı bir yoludur. Fakat genelde bilinmeyen bir gerçek, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da restoranların yemek temizlik puanlarını teşhir etmesinin zorunlu olmadığıdır.

Başka bir deyişle, düşük puan alan restoranlar bunu müşterilerine ilan etmek zorunda değildir. Öyle ise bir restoranın temiz olup olmadığını anlamak için mutfağına girip incelemek dışında ne yapabiliriz?

En pahalı restoranlardan en küçük büfelere kadar yemek satan her mekan, çevre sağlığı makamları tarafından denetlenmektedir ve temizlik düzeylerine beş üzerinden puan verilmektedir.

Verilen puanlar, Gıda Standartları Dairesinin (Food Standards Agency - FSA) internet sitesinde ilan edilmektedir. Fakat bir restoranın veya kafenin hijyen puanı bilmenin kararınızı etkileyebileceği durumlarda restoranı rasgele seçerseniz ve akıllı cep telefonunuz yoksa bu site faydalı olmaz.

BBC One televizyonunda gösterilen Rip Off Britain: Food adlı tüketici programının yapımcıları, Londra’nın Soho semtinde 34 restoranı ziyaret etti ve sadece dokuz tanesinin hijyen puanını ilan ettiğini saptadı.

2016 Şubat ayı itibariyle İngiltere’de 14.251 yemek mekanı iki veya daha düşük hijyen puanı aldı ve bu sayı, denetlenen mekan sayısının yaklaşık %9’unu oluşturuyordu.

Daha da kötüsü, denetlenen tüm mekanlar içinde 973 tanesine sıfır hijyen puanı verildi, bu da “acilen önlem almaları” gerektiği anlamına geliyordu.

Bunlar arasında ülkenin en ünlü restoran zincirlerinden bazılarının şubeleri vardı.

Rip Off Britain programının yapımcıları, son zamanlarda en düşük hijyen puanı alan beş büyük restoran zincirinin şubelerini ziyaret ederek önlem alıp almadıklarını araştırdı.

Bu araştırmacılar Leicestershire ili Loughborough ilçesindeki Costa şubesini, Londra ili Hampstead ilçesindeki Chicken Cottage şubesini, Bath’teki Caffe Nero şubesini, Essex ili Basildon şehrindeki Wimpy şubesini ve Birmingham’daki KFC şubesini müşteri kılığında ziyaret etti.

Aldıkları numuneler, Leeds Beckett Üniversitesi’nin laboratuvarına gönderilerek analiz edildi.

Analiz, bu restoranların çoğunda düşük veya zararsız miktarda bakteriler bulunduğunu gösterdi, fakat Birmingham’da Martineau Meydanında bulunan KFC şubesinde durum farklıydı. Bu restoran daha birkaç hafta önce hijyen puanı sıfır çıktığı için geçici olarak kapatılmıştı.

Bu restoranların denetlenen tüm halka açık alanlarının (masalar, servis alanları ve kapılar) temiz olduğu saptandı. Fakat Rip Off Britain yapımcıları, temizlik standardının iyi bir göstergesi olan bir bardak buzlu su da almıştı.

KFC’den alınan buzlu suda bilim insanlarının feces koliform adını verdiği eser miktarda dışkı mikroplarının yüksek miktarda bulunduğu saptandı.

Leeds Beckett Üniversitesi’nde sonuçları inceleyen Dr. Margarita Gomez Escalada: "Buz örneğinde yüksek miktarda bakteri bulduk. Feces koliform bulunması, ya buzu yapmakta kullanılan suya ya da buzun kendisine dışkı bulaştığını gösteriyor, bu durumda söz konusu buzu tüketen kişilerin hastalanması riski artıyor."

KFC, buz üzerinde yapılan analizin sonuçlarından “büyük hayal kırıklığına” uğradıklarını, “derhal soruşturma başlattıklarını” ve “temas noktalarının temizlenmesi standartlarını ve prosedürlerini tüm personele öğretmek için tekrar eğitim programı” uygulanacağını bildirdi.

Restoran zinciri yönetimi, söz konuşu şubenin tekrar denetlendiğini, “beş üzerinden beş hijyen puanı aldığını” ve “gıda güvenliği ve hijyenini çok ciddiye aldığını” açıkladı.

Program yapımcılarının ziyaret ettiği diğer restoran şubeleri de İngiltere ve Galler’de 2010’da yürürlüğe konulan Gıda Hijyen Puanları Yönetmeliği uyarınca tekrar denetlendi. İskoçya da benzer bir kararname uyguluyor.

Tekrar denetimde söz konusu şubeler beş üzerinden dört veya beş hijyen puanı aldı.

Galler’de tüm restoranların hijyen puanlarını gösteren bir kartı teşhir etmeleri yasalar uyarınca zorunlu.

FSA Gıda Hijyen Puanları Müdürü Catriona Stewart, İngiltere’nin diğer bölgelerinin de bu kuralı benimsemesini istiyor ve halen hükümeti bu konuda yasa çıkarmaya ikna edeceğini umduğu kanıtları topluyor.

Stewart: “Bunun restoranlara ek bir yük getirmeyeceğini kanıtlamamız gerekiyor, sonra öneri olarak hükümete sunacağız.”

Bu arada müşteriler rasgele seçtikleri ve hijyen puanını teşhir etmeye bir restoranın temiz olup olmadığını nasıl anlayabilir?

Londra şehir merkezinde beş hijyen puanı alan bir İspanyol restoranının sahibi olan John Thornhill, taze çiçeklerin iyi bir işaret olduğu görüşünde. Bir restoranın sahipleri masalara taze çiçek koyacak kadar özen gösteriyorsa “işlerini sevgiyle yapıyor demektir”.

Thornhill’in diğer önerisi: “Ben olsam garsona en sevdiği yemeğin ne olduğunu sorarım. Eğer verdiği yanıt en son mevsim değişikliği kapsamında bir yemek ise ve yakın zamanda toplu olarak yediklerini söylerse durum iyi demektir. Garsonun kendi restoranında hiç yemek yemediği izlenimini edinirseniz belki siz de orada yemek yemeseniz iyi olur.”

Gıda güvenliği ve hijyen uzmanı Dr. Lisa Ackerley, o eskiden kalma tuvaletleri kontrol etme yöntemini tavsiye ediyor.

Tuvalete gidin, çevrenize bakın, gerektiği gibi değilse mutfak da gerektiği gibi değil demektir.”