Focus

From The Expert

Genel Müdür / Merkez Satış

Hakan Kılıç

Merkez Satış Genel Müdür'ü Hakan Kılıç FOCUS Profesyonel'in sorularını yanıtladı.

Close Genel Müdür / Merkez Satış

Hakan Kılıç

Ev dışı kullanım sektörüyle nasıl ve ne zaman tanıştınız? Sektörde kaçıncı yılınız? Kısaca hikayenizden bahseder misiniz?

Ev dışı kullanım sektörüyle 1991 senesinde Eczacıbaşı'nda çalışmaya başladım, tüketim ürünleri grubunda. 1991 senesinden yaklaşık 95-96 senesine kadar Ankara'da 4-5 sene çalıştım sonrasında Antalyaya bölge müdürü oldum. Antalya biliyorsunuz ev dışı tüketim pazarında İstanbul'dan sonra ikinci sırada gelen otellerden dolayı, ev dışı tüketim sektörünün de gelişmiş olduğu yer. Böyle bi yerde çalışmış olmak bizi bu kanala daha çok yöneltti.

Antalya'da 3 yıl bölge müdürlüğü yaptıktan sonra İstanbul'a geldim, İstanbul'da da 2002’de satış direktörü oldum. Sonrasında görevimden istifa ettim ve 2007’de aynı zamanda FOCUS Profesyonel'in de bayisi olan Servis İstanbul'u kurdum. Sonrasında Merkez Satış Dağıtım A.Ş.’yi kurdum ve FOCUS'la hayatımızı kağıt odaklı olarak devam ettiriyoruz.

Sizce ev dışı kullanım sektörünün en büyük zorluğu nedir?

Ev dışı kullanım sektörünün ismi away from home’dan geliyor aslında. Farklılaştırılmış ürünler bunlar, farklı bir kanal gerçekten. İsmi zor, kendisi de zor.

Ev dışı tüketim sektöründe herkesin unuttuğu konu, biz son tüketiciye gidiyoruz. Tabi ki son tüketiciye götüren toptancılara da veriyoruz. Toptancıların gitmiş olduğu noktaların gittiği yerlerden çok fazla yerlere gidiyoruz. Evdekilere benziyor ama içeriği ve boyutları farklı. Dispenser dediğimiz malzemeyi evde kullanmıyoruz mesela. Diğer en önemli konulardan biri de burasının hizmet sektörü olması. Rafa bırakmıyoruz, bizden kağıtları alıyor ve sorunlarını sıralıyor. Ev dışı tüketimdeki olay müşteriyle olan servise geliyor. Bu sektörü bilmeyenler biz bu kadar nasıl ilgileneceğiz diyorlar. Rafa kadar satmak değil, işi yönetmek bizim işimiz aslında.

İnsanlara danışmanlık da veriyoruz bir noktada. En önemli olayımız müşteriye hakim olmak ve müşteriyi iyi yönetmek. Malı satmak değil, malı takip etmek önemli.

Focus markası ile ne zaman tanıştınız?

FOCUS Profesyonel'le tanışıklığımız 2013 senesinde başladı. Şu anda baktığımızda hayat kimyanın ürünleri pazarın liderliğini almış durumda. Bizim için çok önemli bir ürün. Türkiye'de en fazla satan bayilerden biri biziz.

FOCUS Profesyonel'ingüçlü ve zayıf yönleri nedir?

Focus, Hayat Kimya’nın ürünü olduğunu vurgulamalı diye düşünüyorum. Türkiye’nin en büyük üreticilerinden biri. Üretim konusunda ve ürün kalitesi konusunda sorun yok. Rekabet için ufak tefek geliştirmeler yapılabilir ancak ürün problemli değil. Kaliteyle ilgili bir sorun yok gerçekten. Ürüne çok güveniyoruz. Focus’un geliştirilebilir yönü sahada daha fazla yatırım yapılabilir belki de. Dispenser bizim için çok önemli, dispenser konusunda farklılaşılabilir olabileceğini düşünüyorum. Lider üretici olarak bir şeyler yapmak gerekiyor. Farklılaşmak rekabet açısından gerekli. Kalite çok önemli ancak onun arkasındaki ar-ge de önemli.

Ev Dışı Kullanım Sektörünün geleceği ile ilgili beklentiniz nelerdir?

Türkiye’de gidecek çok yol var, yurtdışında pazar gerçekten çok büyük. Amerika’da mesela çok büyük bir pazar var, bizim pazarımız yurtdışına göre daha küçük. Yeme, içme ve konaklama alışkanlıklarının gelişmesiyle Türkiye’de de geleceği parlak olan sektörlerden biri. Bugünkünün 5-10 misline çıkabilir. Tavsiyem şu ki, bu sektöre çok ciddi ilgi ve alaka gösterilmesi gerekiyor. Şu anda arz çok fazla, kullanım alışkanlığı olan insanlara bu ürünün satılması gerekiyor.

Ev Dışı Kullanım sektöründe başarılı olmak isteyen profesyonellere birkaç ipucu verebilir misiniz?

İşi severek, bu sektörün gelişeceğini düşünerek çok çalışmak önemli, meşakkatli bir sektör. Müşteriye ilgi ve alaka gösterilmesi gerekiyor. Her profilden, çok çeşitli müşteriler var. Herkesin ihtiyacı farklı. Ürünleri çok iyi bilmek ve müşterinin ihtiyacını anında cevaplamak gerekiyor, birebir iletişimde olmak gerekiyor. Hizmet bizim anahtar kelimemiz. Müşteri ayağına gelip hizmet edeni unutmuyor. İşimizi iyi yapmamız, müşterimize iyi hizmet vermemiz standart olmalı.

Satın Alma ve İdari İşler / Keyveni

Ali Mansur Çelik

Keyveni Satın Alma ve İdari İşler sorumusu Ali Mansur Çelik Focus Profesyonel'in sorularını yanıtladı.

Close Satın Alma ve İdari İşler / Keyveni

Ali Mansur Çelik

Ev dışı kullanım sektörüyle nasıl ve ne zaman tanıştınız? Sektörde kaçıncı yılınız? Kısaca hikayenizden bahseder misiniz?

26 yıldır Keyveni’de çalışıyorum. Satın alma ve idari işlerden sorumluyum.

Sizce ev dışı kullanım sektörünün en büyük zorluğu nedir?

Biz belli başlı ve iyi markalarla çalışıyoruz. Sektörde birçok marka var, biz kendini kanıtlamış markaları tercih ediyoruz. Çok fazla sorun yaşadığımızı söyleyemem. En iyi ürünü en uygun fiyata almak istiyoruz.

Focus markası ile ne zaman tanıştınız?

Focus’la 4-5 yıldır çalışıyoruz. Önceden başka markalarla çalışıyorduk, şu an Focus’la çalışmaya devam ediyoruz. Çok memnunuz.

FOCUS Profesyonel'ingüçlü ve zayıf yönleri nedir?

Sektörde çok uçurumsal bir açıklık yok. İyi bir marka, seviyoruz. Ağırlıklı olarak dispenser peçete kullanıyoruz. Mutfağımızda da endüstriyel ürünler olarak 510 metrelik jumbo kullanıyoruz. Onun yanı sıra içten çekmeli havlu kullanıyoruz, rulo havluyu da kullanıyoruz. Dispenser peçete geliştirilebilir diye düşünüyorum.

Ev Dışı Kullanım Sektörünün geleceği ile ilgili beklentiniz nelerdir?

Sektör kendini yeniliyor, yeni şeyler çıkıyor. Yeni gelişmeler hep var. Bu konuda ekstra ekleyebileceğim bir şey yok.

Ev Dışı Kullanım sektöründe başarılı olmak isteyen profesyonellere birkaç ipucu verebilir misiniz?

Kaliteli ürünü uygun fiyata almak bizim gayemiz. Kaliteli ürüne çok önem veriyoruz. Daha ucuza getirmekten ziyade kaliteli ürün olmasına dikkat edilmeli.